10 dni przed badaniem należy odstawić leki przeciwkrzepliwe (Acard, Polocard, Acesan, Bestpiryn, Polopiryna, Aspiryna, Acenokumarol, Sintrom itp.), 2 dni przed badaniem należy odstawić leki (Xarelto, Pradaxa, Eliquis) po uzgodnieniu z lekarzem leczącym.
10 dni przed badaniem nie należy spożywać owoców i warzyw z drobnymi pestkami (kiwi, truskawki, jabłka, winogrona, pomidory, ogórki itp.).
Na badanie w znieczuleniu dożylnym należy zgłosić się z osobą towarzyszącą i przynieść ze sobą czekoladę, wodę niegazowaną. Pacjentki powinny zgłosić się bez makijażu, pomalowanych paznokci i biżuterii.
Pacjenci chorujący na cukrzycę nie przyjmują w dniu przygotowania do badania i w dniu badania swoich leków przeciwcukrzycowych
Pacjenci z chorobami tarczycy powinni mieć aktualne badania hormonów tarczycy.JEŚLI BADANIE PRZEPROWADZONE JEST W ZNIECZULENIU TO NIE WOLNO PROWADZIĆ POJAZDÓW MECHANICZNYCH PRZEZ NASTĘPNE 24 GODZINY!

Przygotowanie do badania:

Preparatem FORTRANS

(opakowanie = 4 saszetki)
Przygotowanie należy przeprowadzić w dniu poprzedzającym badanie, rozpoczynając je:

Kolonoskopia – Badanie rano
4 saszetki Fortranu wypić trzeba w dniu poprzedzającym badanie. Każdą saszetkę rozpuszczamy w 1 litrze wody. Zaczynamy picie Fortransu od godz. 16-tej. Po wypiciu Fortransu wypijamy dwa litry wody w celu przepłukania jelit. W tym dniu od rana jemy bulion, jogurt, kisiel, pijemy kompot słodzony, sok z jabłek, wodę, nie należy spożywać żadnych innych pokarmów. Nie wolno pić ani jeść w dniu badania. Jeżeli trzeba przyjmować leki rano – to o godz. 6:00 rano i proszę popić niewielką ilością wody nie gazowanej (leków na cukrzycę i leków przeciwkrzepliwych nie przyjmujemy rano w dniu badania).

Kolonoskopia – Badanie po południu
W tym dniu od rana jemy bulion, jogurt, kisiel, pijemy kompot słodzony, sok z jabłek, wodę, nie należy spożywać żadnych innych pokarmów.

  • Każdą saszetkę rozpuścić w litrze przegotowanej, wystudzonej wody – taki roztwór należy wypić ciągu 3 godzin.
    • I saszetka w godzinach 17.00 -18.00
    • II saszetka w godzinach 18.00 – 19.00
    • III saszetka godzinach 19.00 – 20.00
  • Dodatkowo w trakcie przygotowania należy popijać wodę mineralną niegazowaną (ok. 3-4 litrów).
  • W dniu badania należy o godz. 6:00 wypić 1 saszetkę Fortransu rozpuszczona w 1 litrze wody i wypić 1 l wody niegazowanej do godziny 10:00, potem trzeba być na czczo (bez jedzenia i bez picia). Jeżeli jest badanie w znieczuleniu dożylnym minimum 4 godziny przed badaniem nie wolno jeść i pić.
  • Jeżeli trzeba przyjmować leki rano – to o godz. 6:00 rano i proszę popić niewielką ilością wody nie gazowanej (leków na cukrzycę i leków przeciwkrzepliwych nie przyjmujemy rano w dniu badania).


Preparat CLENSIA

Kolonoskopia – Badanie rano
Dzień przed badaniem o godz. 18.00 2 saszetki A i 2 saszetki B wsypać do 1 litra wody, wymieszać i wypić. Potem wypić 0,5 litra wody. O godz. 20.00 2 saszetki A i 2 saszetki B wsypać do 1 litra wody, wymieszać i wypić. otem wypić 0,5 litra wody. W tym dniu na śniadanie jemy jogurt, potem kisiel, galaretkę owocową, do picia bulion, woda, sok jabłkowy, herbatę z cukrem i cytryną

W dniu badania o godz. 08.00 przyjąć leki oprócz leków na cukrzycę i krzepliwość krwi. Wypić 0,5 litra wody i nic nie jeść!

Kolonoskopia –Badanie po południu
Dzień przed badaniem o godz. 18.00 rozpuścić 2 saszetki A i 2 saszetki B w 1 litrze wody i wypić. Potem wypić 0,5 litra wody. W tym dniu na śniadanie jemy jogurt. Potem jemy kisiel, galaretkę owocową, bulion i do picia woda, herbata z cukrem i cytryną, kawa rozpuszczalna z cukru, sok jabłkowy.

W dniu badania o 06.00 rozpuścić 2 saszetki A i 2 saszetki B w 1 litrze wody i wypić. Potem wypić 0,5 litra wody. Leki przyjąć o godz. 08.00 oprócz leków na cukrzycę i krzepliwość krwi. Pić wodę do godz. 12.00

Preparat CITRA FLEET

Kolonoskopia –Badanie rano
Dzień przed badaniem o godz. 18.00 wymieszać 2 saszetki leku w każda w jednej szklance wody i wypić. Potem wypić jeszcze 2 litry czystej wody. W tym dniu można zjeść na śniadanie jogurt, potem kisiel, bulion do picia woda, sok jabłkowy, herbatę z cukrem i cytryną, kawa rozpuszczalna z cukrem

W dniu badania o 06.00 wsiąść leki oprócz leków na cukrzycę i krzepliwość krwi. Wypić szklankę wody. Nie można nic jeść!

Kolonoskopia – Badanie po południu
Dzień przed badaniem o godz. 18.00 1 saszetka do jednej szklanki wody, wymieszać i wypić. Potem wypić 2 litry wody. W tym dniu na śniadanie jemy jogurt. Potem jemy kisiel, galaretkę owocową, bulion i do picia woda, herbata z cukrem i cytryną, kawa rozpuszczalna z cukrem, sok jabłkowy.

W dniu badania o 06.00 1 saszetka do jedna szklanka wody, wymieszać i wypić. Potem wypić 2 litry wody. Leki przyjąć o godz. 08.00 oprócz leków na cukrzycę i krzepliwość krwi. Wodę można pić do godz. 12.00

 

Preparat EZICLEAN

Kolonoskopia –Badanie rano
Dzień przed badaniem o godz. 18.00 1 butelkę leku wlać do kubka dolać wody i wypić. Drugą butelkę leku wlać do kubka, dolać wody i wypić. Potem 2 litry wody do wypicia. W tym dniu jemy na śniadanie jogurt, potem kisiel, galaretkę owocową, bulion i do picia woda, sok jabłkowy, herbatę z cukrem

W dniu badania lekarstwa poranne przyjąć oprócz leków na cukrzycę i krzepliwość krwi o godz. 06.00, popić niewielką ilością wody.

Kolonoskopia –Badanie po południu
Dzień przed badaniem o godz. 18.00 1 butelkę leku wlać do kubka, dolać wody i wypić. Potem 2 litry do wypicia. W tym dniu można zjeść na śniadanie jogurt. Potem jemy kisiel, galaretkę owocową, bulion i do picia woda, herbata z cukrem i cytryną, kawa rozpuszczalna bez mleka, sok jabłkowy.

W dniu badania o 06.00 1 butelkę leku wlać do kubka dolać wody i wypić. Kończyć picie o godz. 12.00. W tym dniu nic nie jemy.
W dniu badania lekarstwa poranne przyjąć oprócz leków na cukrzycę i krzepliwość krwi o godz. 08.00, popić niewielką ilością wody.

 

Preparat DICOPEG ENDO SI

Wszelkie informacje zawarte są w ulotce Przygotowanie do badania