REKTOSIGMIODOSKOPIA/SIGMOIDOSKOPIA

 1. Przygotowanie należy przeprowadzić w dniu poprzedzającym badanie (w domu).
 2. Dzień przed badaniem należy o godz. 18-tej wykonać lewatywę (Enema lub Microlax – bez recepty w aptece)
 3. Dodatkowo w trakcie przygotowania należy popijać wodę mineralną niegazowaną (3 litry ), jedzenie w tym dniu ma być lekkostrawne – zupa, kisiel, bulion, galaretka, jogurty.
  W dniu badania :
  • jeżeli badanie jest rano należy być na czczo ( bez jedzenia i bez picia ) i 3 godziny przed wyjściem z domy wykonać druga lewatywę( Enema, Mocrolax)
  • jeżeli badanie jest w godzinach popołudniowych, to trzeba wykonać lewatywę 3 godziny przed wyjściem z domu; można pić wodę, soki, jeść kisiel, jogurt i bulion na 3 godziny przed wyjściem z domu.
   Pacjenci chorujący na cukrzycę nie przyjmują w dniu przygotowania do badania i w dniu badania swoich leków przeciwcukrzycowych.
 4. 10 dni przed badaniem należy odstawić leki przeciwkrzepliwe (Acard, Polocard, Acesan, Bestpiryn, Polopiryna, Aspiryna, Acenokumarol, Sintrom itp.), 2 dni przed badaniem należy odstawić leki (Xarelto, Pradaxa, Eliquis) po uzgodnieniu z lekarzem leczącym.
 5. 10 dni przed badaniem nie należy spożywać owoców i warzyw z drobnymi pestkami (kiwi, truskawki, jabłka, winogrona, pomidory, ogórki itp.).