Kolonoskopia (Fortrans)

PRZYGOTOWANIE DO KOLONOSKOPII

preparatem FORTRANS (1 opakowanie = 4 saszetki)

Przygotowanie należy przeprowadzić w dniu poprzedzającym badanie, rozpoczynając je:

Jeżeli badanie jest w godzinach popołudniowych – od godz. 18.00:

 • W tym dniu od rana jemy bulion, jogurt, kisiel, pijemy kompot słodzony, sok z jabłek, wodę, nie należy spożywać żadnych innych pokarmów.
 • Każdą saszetkę rozpuścić w litrze przegotowanej, wystudzonej wody – taki roztwór należy wypić ciągu 3 godzin.
  • I saszetka w godzinach 17.00 -18.00
  • II saszetka w godzinach 18.00 – 19.00
  • III saszetka godzinach 19.00 – 20.00
 • Dodatkowo w trakcie przygotowania należy popijać wodę mineralną niegazowaną ( ok. 3-4 litrów ).
 • W dniu badania należy o godz. 6:00 wypić 1 saszetkę Fortransu rozpuszczona w 1 litrze wody i wypić 1 l wody niegazowanej do godziny 10:00, potem trzeba być na czczo (bez jedzenia i bez picia). Jeżeli jest badanie w znieczuleniu dożylnym minimum 4 godziny przed badaniem nie wolno jeść i pić.


Jeżeli badanie jest rano:

 • to 4 saszetki Fortranu wypić trzeba w dniu poprzedzającym badanie. Zaczynamy picie Fortransu od godz. 14-tej. Nie wolno pić ani jeść w dniu badania. Jeżeli trzeba przyjmować leki rano – to o godz. 6:00 rano i proszę popić niewielką ilością wody nie gazowanej. (leków na cukrzycę nie przyjmujemy rano w dniu badania)

 

10 dni przed badaniem należy odstawić leki przeciwkrzepliwe (Acard, Polocard, Acesan, Bestpiryn, Polopiryna, Aspiryna, Acenokumarol, Sintrom itp.) po uzgodnieniu z lekarzem leczącym.

10 dni przed badaniem nie należy spożywać owoców i warzyw z drobnymi pestkami (kiwi, truskawki, jabłka, winogrona, pomidory, ogórki itp.).

Na badanie w znieczuleniu dożylnym należy zgłosić się z osobą towarzyszącą i przynieść ze sobą czekoladę, wodę niegazowaną. Pacjentki powinny zgłosić się bez makijażu, pomalowanych paznokci i biżuterii.


Pacjenci chorujący na cukrzycę nie przyjmują w dniu przygotowania do badania i w dniu badania swoich leków przeciwcukrzycowych

Pacjenci z chorobami tarczycy powinni mieć aktualne badania hormonów tarczycy.

JEŚLI BADANIE PRZEPROWADZONE JEST W ZNIECZULENIU TO NIE WOLNO PROWADZIĆ POJAZDÓW MECHANICZNYCH PRZEZ NASTĘPNE 24 GODZINY!